Duyu Bütünleme

Duyu Bütünleme

Duyusal sistemler beyin ve vücudun bilgi kapılarıdır. Duyularımız çevremizdeki dünyayı öğrenmeyi mümkün kılmaktadır. Beyin, olaylara cevap vermek, dikkat etmek, öğrenmek, öğretmek, planlamak ve organize etmek için vücuttan ve çevreye ait çeşitli duyu bilgisini anlamalıdır. Bu işleme “duyusal entegrasyon” denir. 

Çoğu kimseler için, duyusal entegrasyon normal çocukluk faaliyetleri yoluyla doğal olarak gelişir. Bazı insanlar için, duyusal entegrasyon, bir çocuğun çevreye ve çevrelerindeki diğer insanlara nasıl karşılık verdiğini ve etkileşimde bulunduğunu iddia ederek, gerektiği kadar verimli bir şekilde gelişmez. 
Örneğin, bazı insanlar ses kaynaklarını net bir şekilde göremiyorsa iyi duyamazlar. Diğer durumlarda, bir tren gibi hareket eden bir şey görmek insanların hareket ettiklerini hissettirir.

Duyusal bilgileri işleme konusunda zorluk çeken çocuklar:

– Kıpır kıpır,
– Yeni motor becerilerini öğrenmekte yavaş olur,
– Giysilere karşı hassas olur,
– “Akıllı ama tembel” olarak tanımlanmalıdır.
– Etkili Müdahale Yaratmak,

Pediatri alanında çalışan fizyoterapistlerin, bir çocuğun yeni becerilerini daha kolay öğrenmelerine yardımcı olan altta yatan duyu ve motor temele hitap etmek için tedavi sırasında duyusal entegrasyon bilgilerini kullanmaktadır. Yaklaşımımız her çocuğa ve ailenin işlevsel ihtiyaçlarına göre bireyselleştirilmiştir. Çocukların güç ve zorluklarıyla ilgili gözlemlerini açıklıyor, böylece aile üyeleri çocuğun duyusal girdi işleyen güçlüklerinin günlük yaşamdaki faaliyetleri nasıl etkilediğini ortaya çıkartıp, bireye özgü tedavi planı oluşturuluyor. 

Ebeveynler ve terapistler birlikte çalıştıklarında, her biri her bir çocuğun daha iyi anlaşılmasına ve daha etkili müdahaleye yol açan yeni anlayışlar kazanımlar sağlanıp, günlük hayata adaptasyonu ile tedavi süreci etkinliğini sürdürüyor.

Hemen Başvur

Ücretsiz Değerlendirme Seansı

Bizi Arayın